ESPI 7/2021 Wykaz akcjonariuszy posiadających co najmniej 5 proc. głosów na ZWZ w dniu 29 czerwca 2021 r.

29-06-2021 15:32

Podstawa prawna: art. 70 pkt 3 Ustawy o ofercie – WZA lista powyżej 5%

Zarząd ABAK S.A. (Spółka) przekazuje wykaz akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% głosów na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Spółki, które odbyło się w dniu 29 czerwca 2021 r., z określeniem liczby głosów przysługujących każdemu z nich z posiadanych akcji i wskazaniem ich procentowego udziału w liczbie głosów na tym Walnym Zgromadzeniu oraz w ogólnej liczbie głosów:

– Marzena Leonowicz: 150.000 głosów, tj. 150.000 akcji, co stanowiło 100% głosów na tym ZWZ i 5,57% w ogólnej liczbie głosów.

Paweł Puterko, Prezes Zarządu

EBI 8/2021 Powołanie Członków Rady Nadzorczej na nową kadencję

29-06-2021 15:21

Zarząd ABAK S.A. (Spółka) informuje, że w dniu 29 czerwca 2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki (ZWZ) podjęło uchwałę w sprawie powołania członków Rady Nadzorczej na wspólną czteroletnią kadencję:
– Pana Szczepana Czyczerskiego
– Pana Krzysztofa Olbrychta
– Pana Wojciecha Kaliciaka
– Pana Michała Świniarskiego
– Pana Leszka Liznera

W załączniku do niniejszego raportu znajdują się informacje dotyczące powołanych Członków Rady Nadzorczej, zgodnie z § 10 pkt 20) Załącznika Nr 1 do Regulaminu ASO.

Podstawa prawna: § 3 ust. 1 pkt 7) Załącznika nr 3 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu „Informacje bieżące i okresowe przekazywane w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect”.

Paweł Puterko – Prezes Zarządu

Załączniki:

EBI 7/2021 Treść uchwał podjętych przez ZWZ w dniu 29 czerwca 2021 r.

29-06-2021 15:07

Zarząd ABAK S.A. (Spółka) w załączeniu przekazuje treść uchwał podjętych przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki (ZWZ) w dniu 29 czerwca 2021 r.

Jednocześnie Spółka informuje, że nie było projektów uchwał, które zostały poddane pod głosowanie i nie zostały podjęte, że nie odstąpiono od rozpatrywania któregokolwiek z punktów planowanego porządku obrad, a także że podczas obrad ZWZ żaden akcjonariusz nie zgłosił sprzeciwu do protokołu.

Podstawa prawna: § 4 ust. 2 pkt 7), 7a), 8) i 9) Załącznika nr 3 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu „Informacje bieżące i okresowe przekazywane w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect”.

Paweł Puterko – Prezes Zarządu


Załączniki:

EBI 6/2021 Uchwała ZWZ w sprawie wypłaty dywidendy

29-06-2021 15:00

Zarząd ABAK S.A. (Spółka) informuje, że w dniu 29 czerwca 2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku za rok obrotowy 2020, zakładającą wypłatę dywidendy w kwocie 215.580,80 zł (słownie: dwieście piętnaście tysięcy pięćset osiemdziesiąt złotych i osiemdziesiąt groszy), tj. 0,08 zł (słownie: osiem groszy) na jedną akcję.

Dzień dywidendy ustalono na 22 lipca 2021 r., a termin wypłaty dywidendy na dzień 2 sierpnia 2021 r.

Według stanu na dzień podjęcia uchwały, liczba akcji Spółki uprawnionych do dywidendy wynosi 2.694.760 sztuk.

Podstawa prawna: §4 ust. 6 Załącznika Nr 3 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu „Informacje bieżące i okresowe przekazywane w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect”.

Paweł Puterko – Prezes Zarządu

Jak kwalifikować przychody z najmu? Ważna uchwała NSA

Od dłuższego czasu pojawiały się rozbieżności pomiędzy stanowiskiem podatników będących osobami fizycznymi a organami podatkowymi co do odpowiedniej kwalifikacji do właściwego źródła przychodów z najmu, w tym najmu nieruchomości. Podatnicy twierdzili, że po ich stronie ma miejsce tzw. najem prywatny, jeżeli:

  1. nie prowadzą oni ani nie chcą prowadzić formalnie zarejestrowanej działalności gospodarczej – dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej,
  2. najem nie leży w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej – dotyczy osób fizycznych będących przedsiębiorcami.

Organy podatkowe twierdziły, że skoro najem cechuje się ciągłością i jest prowadzony w celach zarobkowych, to wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Urzędy skarbowe stały na stanowisku, że najem nieruchomości prowadzony jest w celach zarobkowych, gdy liczba wynajmowanych nieruchomości jest wyższa niż 1.

Sądy administracyjne zajmowały w tym sporze sprzeczne stanowiska, przyznając rację raz podatnikom, innym razem organom podatkowym Niektóre składy orzekające NSA stały na stanowisku, że dla kwalifikacji przychodów z najmu do właściwego źródła przychodów – istotny jest zamiar podatnika (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 sierpnia 2019 r. sygn. akt: II FSK 3175/17). W innych sprawach uznawano jednak, że zamiar podatnika nie ma rozstrzygającego znaczenia, a decydują obiektywne okoliczności, które powinny być ustalone w postępowaniu dowodowym (np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 dnia września 2020 r. sygn. akt: II FSK 1361/18).

Uchwała NSA w składzie 7 sędziów z 24 maja 2021 r.

W uchwale w składzie siedmiu sędziów  z 24 maja 2021 r. (sygn. akt – II FPS 1/21) Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się – na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – do kwestii kwalifikacji przychodów z najmu do dwóch różnych źródeł przychodu:

  1. do przychodów z najmu prywatnego określonych w art.10 ust.1 pkt.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych albo
  2. do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej określonych w art.10 ust.1 pkt.6 ustawy PIT.

Sposób kwalifikacji do danego źródła przychodów może mieć wpływ na możliwości wyboru różnych rodzajów opodatkowania tych przychodów. Wątpliwości Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw wzbudziła kwestia, czy w takiej sytuacji decydujące dla kwalifikacji do danego źródła przychodów są określone i konkretne kryteria przedmiotowe czy zamiar samego podatnika.

W treści uchwały NSA stwierdził, iż kluczowym dla zakwalifikowania przychodu do określonego źródła jest zamiar (decyzja) podatnika ujawniony np. poprzez wprowadzenie lub niewprowadzenie wynajmowanego lokalu lub budynku do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Z uchwały wynika, że to sami podatnicy powinni decydować, czy wynajmowana nieruchomość należy do majątku osobistego czy też firmowego.

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.), chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej” – wskazał Naczelny Sąd Administracyjny.

Co istotne uchwała została podjęta w składzie 7 sędziów, co oznacza, że ma moc wiążącą dla wszystkich sądów administracyjnych – nie mogą one wydawać orzeczeń wbrew tej uchwale.

Skutki uchwały dla wynajmujących

Naczelny Sąd Administracyjny podejmując uchwałę w przedmiocie kwalifikacji przychodów z najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątkowych niezwiązanych z wykonywaniem działalności gospodarczej do odpowiedniego źródła przychodów PIT jednoznacznie stwierdził, że przychody z tych źródeł powinny być zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów z najmu stanowiącego odrębne źródło przychodów od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nie dotyczy to składników majątkowych mienia osoby fizycznej, które zostały przez nią wprowadzone do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Dopiero gdy podatnik wyraźnie zaliczy nieruchomości do majątku firmowego, np. zaliczając je do środków trwałych, przychody z ich wynajmu mogą być opodatkowane jako przychody z działalności gospodarczej. Jeśli osoba fizyczna nie wprowadziła wynajmowanego przez nią składnika majątkowego do majątku firmowego, to przychody z najmu nie są przychodami z działalności gospodarczej, niezależnie od rozmiarów najmu (liczby wynajmowanych nieruchomości, wysokości przychodów z najmu, zakresu czynności podejmowanych przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z najmu). W efekcie kwestia tego, czy wynajmowana nieruchomość należy do majątku osobistego lub firmowego, zgodnie z powyższą uchwała 7 sędziów NSA powinna być zależna od woli podatnika

Uchwała NSA może mieć szczególnie duże znaczenie w odniesieniu do stanu prawnego przed 1 stycznia 2021 r., kiedy to ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mógł być opodatkowany wyłącznie najem prywatny poza działalnością gospodarczą.

Jeżeli nieruchomość wynajmowano w ramach działalności gospodarczej, do końca 2020 r. nie było możliwości skorzystania z ryczałtu od przychodów (podatek liniowy albo skala podatkowa) Od 1 stycznia 2021 r. również rozliczając przychody z najmu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej podatnicy mogą wybrać opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym (8,5% do kwoty przychodów 100 tys. PLN i 12,5% powyżej kwoty 100 tys. PLN przychodów w roku podatkowym).

Ewa Stolarczyk, ABAK S.A.

Kasy online od 1 lipca 2021 r. i możliwość przedłużenia terminu dla branż „wrażliwych”

Na początku maja 2021 r. minęły dwa lata od wprowadzenia obowiązku, zgodnie z którym podatnicy działający w niektórych branżach oraz dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych muszą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas online. Kasy online muszą zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas.

Ministerstwo Finansów postanowiło rozłożyć obowiązek stosowania kas fiskalnych online w czasie wyznaczając znaczący okres przejściowy. W związku ze stanem pandemii COVID-19 terminy te zostały jeszcze przedłużone.

1 lipca 2021 r. ostatnia (trzecia) grupa podatników musi wdrożyć kasy online. Są to podatnicy  świadczący usługi:

  • fryzjerskie;
  • kosmetyczne i kosmetologiczne;
  • budowlane;
  • w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów;
  • prawnicze;
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Podatnicy mogą uzyskać zwrot kwoty wydanej na zakup kas w wysokości 90% ceny zakupu (bez podatku), jednakże nie więcej niż 700 zł (tzw. ulga na zakup kasy). Od 1 maja 2019 r. ulga na zakup kas dotyczy tylko kas online i mogą z niej skorzystać podatnicy, u których:

  1. powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży, przy użyciu tego rodzaju kas,
  2. nie powstał obowiązek prowadzenia tej ewidencji, ale podatnicy ci dobrowolnie rozpoczną prowadzenie ewidencji sprzedaży i wcześniej nie stosowali innych rodzajów kas do prowadzenia ewidencji sprzedaży,
  3. powstał obowiązek wymiany kas na kasy online – dotyczy branż wskazanych w ustawie o VAT dla których od określonych terminów kasy online są obowiązkowe.

Kasy fiskalne inne niż kasy online

Podatnicy prowadzący działalność w innych obszarach niż określone w ustawie zostali zwolnieni z obowiązku posiadania kas fiskalnych online. W ich przypadku ewidencja sprzedaży może być prowadzona z wykorzystaniem dotychczas stosowanych „tradycyjnych” kas fiskalnych. Zgodnie bowiem z art. 145a ust. 1, z zastrzeżeniem art. 145b, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas.

Do końca 2022 r. na rynku będą dostępne kasy z elektronicznym zapisem kopii. Kasy z papierowym zapisem kopii można było kupić do 31 sierpnia 2019 r. Terminy te nie ograniczają natomiast możliwości dalszego stosowania tych kas przez podatników. Podatnicy mogą używać dotychczasowych kas, chyba że będą wykonywali czynności, dla których wymiana jest obowiązkowa. Kas rejestrujących starego typu (z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii) można używać do czasu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej. W przypadku kas z papierowym zapisem kopii pamięć nie będzie podlegać wymianie.

Jak odroczyć zakup kasy online?

Przedsiębiorcy zobowiązani do stosowania od 1 lipca 2021 r. kas online, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji, mogą wnioskować o przedłużenie terminu na ich zakup i stosowanie. Indywidualne decyzje w takiej sytuacji będą podejmować urzędy skarbowe.

O odroczenie zakupu kasy należy wystąpić z uzasadnionym wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego. We wniosku, który należy złożyć do końca czerwca 2021 r., konieczne jest wskazanie terminu, w którym nastąpi zakup kasy.

Na podstawie art. 48 § 1 Ordynacji podatkowej organ podatkowy może, na wniosek podatnika, odraczać terminy przewidziane w przepisach podatkowych, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Decyzja urzędu skarbowego wydawana w tym zakresie ma charakter uznaniowy i opiera się na analizie indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 139 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej urząd skarbowy załatwia taką sprawę najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia rozpoczęcia postępowania.

Ewa Stolarczyk, Abak S.A.