Nowy plik JPK zamiast deklaracji VAT-7 (aktualizacja)

Od 1 października 2020 r. wszyscy czynni podatnicy VAT, bez względu na to czy mają status mikro, małego, średniego czy dużego przedsiębiorcy, mają obowiązek składania nowego pliku JPK_VAT. (Początkowo obowiązek ten miał wejść w życie od 1 lipca 2020 r., jednak w związku z epidemią koronawirusa, został przesunięty – na podstawie art. 72 ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19…).

W rezultacie jeden dokument elektroniczny – nowy plik JPK_VAT od 1 października 2020 r. zastąpi dotychczasowe deklaracje miesięczne – VAT-7 i kwartalne – VAT 7K

Wprowadzona nowa struktura JPK_VAT 2020 ma celu uproszczenie raportowania prowadzonych ewidencji dotyczących podatku VAT, ponieważ od 1 października przedsiębiorcy będą przesyłać tylko jeden plik JPK_VAT, dzięki czemu:

  • nie będą składać odrębnie dublujących się informacji w postaci deklaracji miesięcznych i kwartalnych oraz plików JPK-VAT;
  • zmniejszy się liczba dokumentów przetwarzanych w systemach informatycznych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS);
  • każde rozliczenie VAT będzie automatycznie weryfikowane w zakresie prawidłowości wykazanych kwot podatku należnego i naliczonego, bez angażowania podatnika.

Zakres danych w nowym pliku JPK_VAT

Niestety zastąpienie deklaracji miesięcznych przez nowy rozbudowany plik JPK-VAT powoduje również konieczność istotnego zwiększenia ilości i treści przekazywanych informacji, które muszą się znaleźć w tym pliku.

Wymagany zakres danych zawartych w nowym pliku JPK_VAT określa rozporządzenie z dnia 15 października 2019 r., w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019r. Poz.1988).

Zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenia obowiązują dwa rodzaje rozliczenia:

  1. miesięczne – JPK_V7M,
  2. kwartalne – JPK_V7K.

Nowy plik JPK_VAT należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej za okresy miesięczne lub kwartalne do 25 dnia miesiąca za poprzedni okres rozliczeniowy.

Od 1 października 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż w formie JPK_V7M i JPK_V7K.

Nowa struktura JPK_VAT 2020 zawiera:

  1. informację o zakupach i sprzedaży, która wynika z prowadzonej ewidencji VAT za wybrany okres;
  2. pozycje z dotychczasowej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K oraz
  3. dodatkowe dane potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Nowa struktura JPK_VAT 2020 podzielona jest na dwie części:

  1. Cześć deklaracyjną, która zawiera informacje dotychczas ujmowane w deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K, czyli m. in. dane podatnika oraz okresy, za jaki składany jest plik JPK. Nowa struktura JPK VAT 2020 w części deklaracyjnej zawierać będzie również informacje potrzebne do wyliczenia podatku należnego i naliczonego oraz do wysokości podatku VAT, która podlega wpłacie do urzędu skarbowego bądź do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. W części tej możliwe będzie również wykazanie kwoty podatku VAT podlegającej zwrotowi wraz z oznaczeniem sposobu dokonania tego zwrotu.
  2. Część ewidencyjną, która zawiera szczegółowe informacje dotyczące wysokości podstawy opodatkowania, wartości sprzedaży bez podatku oraz wysokość podatku należnego, w podziale na stawki podatku oraz sprzedaż zwolnioną od podatku, która wynika z prowadzonej ewidencji sprzedaży. W części tej należy również wykazać nowo wprowadzone grupy towarów i usług zgodnie z wprowadzonymi oznaczeniami oraz wprowadzone dodatkowe oznaczenia niektórych rodzajów dokumentów.

Podatnicy VAT czynni składający deklarację JKP_V7M zobowiązani są do składania części ewidencyjnej oraz deklaracyjnej miesięcznie, natomiast podatnicy składający JPK_V7K zobowiązani są do składania części ewidencyjnej miesięcznie oraz deklaracyjnej kwartalnie.

Obowiązkowe oznaczanie grup towarów i usług

W nowym pliku JPK_VAT wprowadzono dodatkowy obowiązek oznaczania grup towarów i usług na wystawionych fakturach sprzedaży, np.

a) przy sprzedaży towarów:

  • GTU_01 – napojów alkoholowych;
  • GTU_02 – benzyn lotniczych, benzyn silnikowych, gazu płynnego, olejów napędowych;
  • GTU_03 – oleju opałowego;
  • GTU_04 – wyrobów tytoniowych;
  • GTU_05 – odpadów;
  • GTU_06 – urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich;
  • GTU_07 – pojazdów oraz części samochodowych;
  • GTU_08 – metali szlachetnych oraz nieszlachetnych;
  • GTU_09 – leków oraz wyrobów medycznych;
  • GTU_10 – budynków, budowli i gruntów;

b) przy świadczeniu usług:

  • GTU_11 – w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych;
  • GTU_12 – o charakterze niematerialnym (np. doradcze, księgowe);
  • GTU_13 – transportowych i gospodarki magazynowej.

Nowe oznaczenia towarów i usług, tzw. GTU, sprzedawca będzie mieć możliwość wykazania na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ujęcie oznaczenia GTU w momencie wystawienia faktury sprzedaży, jednak zgodnie z art. 106e ustawy o VAT takie oznaczenie nie jest elementem obowiązkowym, które musi znaleźć się na fakturze sprzedaży. Natomiast drugim sposobem jest wykazanie GTU w momencie generowania nowego pliku JPK_VAT, ze względu na to, że sprzedawca nie ma obowiązku przekazania grupy towarowej nabywcy. Rozwiązaniem preferowanym jest umieszczanie oznaczeń na fakturach sprzedaży, co pozwoli na prawidłowe ujęcie GTU w nowym rozszerzonym pliku JPK-VAT przez służby księgowe.

Ewa Stolarczyk, Abak S.A.