Ulga podatkowa dla pracodawców zatrudniających żołnierzy Wojsk Ochrony Terytorialnej albo Aktywnej Rezerwy
Od 1 stycznia 2025 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została wprowadzona nowa preferencja podatkowa dla pracodawców zatrudniających żołnierzy Wojsk Ochrony Terytorialnej albo Aktywnej Rezerwy, zgodnie z art. 26he ustawy o PIT oraz art. 18eg ustawy o CIT.
Nowa ulga podatkowa umożliwia przedsiębiorcom (podatnikom CIT i PIT) odliczenie określonej kwoty od podstawy opodatkowania, jeśli zatrudniają w ramach stosunku pracy żołnierzy terytorialnej służby wojskowej lub żołnierzy aktywnej rezerwy.
Ulga polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania (dochodu) i nie wskazuje górnego limitu odliczenia. Wartość preferencji podatkowej zależy od ilości zatrudnionych żołnierzy oraz nieprzerwanego okresu pełnienia przez nich służby.
Jakich podatników dotyczy ulga?
Z nowego odliczenia skorzystają przedsiębiorcy rozliczający się na PIT-36 (zasady ogólne) i PIT-36L (podatek liniowy) oraz podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych. Ulga nie dotyczy podatników podatku zryczałtowanego ani podatników CIT estońskiego.
Od kiedy można zastosować ulgę?
Odliczenie ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2025 r. Odliczenia będzie dokonywać się w zeznaniu rocznym PIT i CIT za 2025 r. składanym w 2026 r. Nie ma możliwości odliczania ulgi w trakcie 2025 r. na etapie zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych albo prawnych.
Wysokość odliczenia
Wartość ulgi uzależniona jest od wymiaru nieprzerwanej służby żołnierza. Ulga podatkowa zakłada możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania pracodawcy kwoty:
- 12 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 1 rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
- 15 000 złotych, jeżeli pełni służbę co najmniej 2 lata;
- 18 000 złotych, jeżeli pełni służbę co najmniej 3 lata;
- 21 000 złotych, jeżeli pełni służbę co najmniej 4 lata;
- 24 000 złotych, jeżeli pełni służbę co najmniej 5 lat.
Warunek, o którym mowa w ust. 1, dotyczący okresu służby żołnierza terytorialnej służby wojskowej lub żołnierza aktywnej rezerwy, ustala się na ostatni dzień roku podatkowego albo ostatni dzień zatrudnienia tego żołnierza w roku podatkowym. Czyli w zeznaniu za 2025 r. będzie można odliczyć od dochodu pracodawcy np. 12 000 zł jeżeli pracownik będzie pełnił terytorialną służbę wojskową co najmniej rok na dzień 31 grudnia 2025 r. albo 24 000 zł jeżeli pracownik będzie pełnił na 31 grudnia 2025 r. terytorialną służbę wojskową nieprzerwanie co najmniej 5 lat.
Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na zatrudnienie więcej niż jednego żołnierza WOT lub AR wartość odliczenia wzrasta proporcjonalnie do liczby pracowników pełniących służbę wojskową.
Możliwość zwiększenia ulgi
Podatnik będący mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą w rozumieniu odpowiednio art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców może podwyższać kwoty, których wysokość zależy od okresu służby, o współczynnik 1,5.
Podatnik, który przez cały rok podatkowy zatrudnia w ramach stosunku pracy co najmniej 5 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty, który nie jest mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą, może podwyższać kwoty, których wysokość zależy od okresu służby, o współczynnik 1,2.
Ile wynosi limit ulgi?
Kwota odliczenia, o której mowa w ust. 1, 3 i 4, nie może przekroczyć dochodu osiągniętego przez podatnika w roku podatkowym z innych źródeł przychodów niż przychody z zysków kapitałowych.
O ile podatnik poniesie za rok, którego ma dotyczyć odliczenie, stratę albo wielkość dochodu osiągniętego przez podatnika będzie niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń – będzie mógł dokonać odliczenia w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych.
W takim przypadku kwota odliczenia nie będzie mogła przekroczyć w żadnym z tych lat wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej.
Sposób odliczenia ulgi
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym, podając:
- numer PESEL żołnierzy WOT lub aktywnej rezerwy,
- liczbę miesięcy i lat nieprzerwanej służby w terytorialnej służbie wojskowej,
- informacje, czy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą lub zatrudnia co najmniej 5 pracowników.
Na żądanie organów podatkowych podatnik może zostać zobowiązany do przedstawienia zaświadczeń, oświadczeń oraz innych dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do odliczenia.
Ewa Stolarczyk, ABAK S.A.