Rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) do 30 czerwca 2021 r.

Od 1 lutego do 30 czerwca 2021 r. wszystkie podmioty płacące podatek akcyzowy, na mocy ustawy z 10 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, zobowiązane są do rejestracji w nowym Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych, który ma zastąpić dotychczasowo działające rejestry prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych. Celem utworzenia Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych, prowadzonego przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, jest zwiększenie bezpieczeństwa w obrocie wyrobami akcyzowymi oraz odciążenie urzędów skarbowych.

Ministerstwo Finansów całkowicie zrezygnowało z rejestracji papierowej, dlatego wszystkie podmioty objęte obowiązkiem rejestracji muszą zrobić to przez PUESC (Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Do rejestracji konieczne jest założenie konta na portalu, uzyskanie indywidualnego numeru ID SISC oraz posiadanie jednego z podpisów elektronicznych do poświadczenia rejestracji (kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty, podpis weryfikowany za pomocą certyfikatu celnego albo innym podpisem dopuszczonym przez ministra finansów).

Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA dotyczy:

1. Podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zamierzających:

a) wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą – przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności,

b) wykonywać czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie – przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem tych wyrobów,

c) wykonywać czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie – przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem tych wyrobów,

d) dokonywać nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu etylowego całkowicie skażonego środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej lub dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym skażenie następuje, na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22.11.1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego – przed dniem dokonania pierwszego nabycia wewnątrzwspólnotowego tego alkoholu;

2. Podmiotów zużywających nieprowadzących działalności gospodarczej, niebędących osobą fizyczną, zamierzających zużywać wyroby akcyzowe, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1-3 AkcyzaU – przed dniem pierwszego nabycia tych wyrobów;

Obowiązek obejmuje również te podmioty, które dotychczas nie były zobowiązane do rejestracji dla potrzeb podatku akcyzowego. Mowa tu o podmiotach nieprowadzących działalności gospodarczej, które zużywają wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliwo lotnicze, paliwo żeglugowe, gaz LPG) tj. m. in. jednostki pożytku publicznego, jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne wojska, Straż Graniczną oraz Policję.

3. Podmiotu, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych spełniające warunki niszczenia wyrobów na podstawie przepisów odrębnych, do którego są wysyłane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, w przypadku, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 1a AkcyzaU – przed dniem wykonania pierwszej czynności w ramach niszczenia wyrobów akcyzowych;

4. Podmiotu, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako:

a) pośredniczący podmiot węglowy,

b) pośredniczący podmiot gazowy

– przed dniem rozpoczęcia tej działalności;

Zmiana będzie miała znaczenie również dla podmiotów zamierzających prowadzić działalność jako pośredniczący podmiot węglowy lub pośredniczący podmiot gazowy. Począwszy od 1 lutego 2021 r. podmioty te również zostały objęte obowiązkiem złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych.

5. Podmiotu, który został wyznaczony jako podmiot reprezentujący, o którym mowa w:

a) art. 13 ust. 5 AkcyzaU – przed dniem dokonania pierwszego nabycia wewnątrzwspólnotowego przez odpowiednio nabywcę końcowego lub finalnego nabywcę gazowego,

b) art. 13 ust. 5a AkcyzaU – przed dniem rozpoczęcia działalności jako podmiot reprezentujący.

Zgłoszenia rejestracyjnego może również fakultatywnie dokonać osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zużywająca wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

Liczba podmiotów zobowiązanych do rejestracji znacznie wzrośnie, a co za tym idzie również liczba zgłoszeń rejestracyjnych rozpatrywanych przez organ odpowiedzialny za dokonanie rejestracji tj. Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Powyższe może skutkować wydłużeniem terminu rozpatrywania zgłoszeń, a co za tym idzie samego procesu rejestracji. Mając na uwadze powyższe, istotnym jest, by podmioty zobowiązane do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego lub jego aktualizacji podjęły działania mające na celu jak najszybsze dostosowanie się do znowelizowanych przepisów.

Obowiązek rejestracji do CRPA nie dotyczy:

1. Osób fizycznych,

2. Podmiotów olejowych (zużywających podmiotów olejowych i pośredniczących podmiotów olejowych),

3. Pośredniczących podmiotów tytoniowych.

Okres przejściowy

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym, co istotne, zawierają przepisy przejściowe, które przewidują różne regulacje w zależności od tego, czy podmiot prowadził już działalność zarejestrowaną w zakresie akcyzy, czy dopiero zamierza dokonać rejestracji.

Do zgłoszeń rejestracyjnych złożonych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, czyli przed 1 lutego 2021 r., w przypadku których przed tym dniem nie zostało wydane potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, stosuje się przepisy ustawy o podatku o akcyzie w brzmieniu dotychczasowym.

Podmiot, który przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, czyli przed 1 lutego 2021 r., złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w brzmieniu dotychczasowym, i otrzymał potwierdzenie jego przyjęcia, zostaje zarejestrowany w CRPA z chwilą uzupełnienia zgłoszenia rejestracyjnego o dane dotyczące właściwego dla tego podmiotu organu podatkowego (chodzi o wskazanie właściwego dla tego podmiotu naczelnika urzędu skarbowego w zakresie akcyzy) w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, pod warunkiem dokonania tego uzupełnienia do dnia 30 czerwca .2021 r.

W przypadku podmiotu, który nie podlegał dotychczas obowiązkowi rejestracji, a który od 1 lutego 2021 r. został objęty tym obowiązkiem, będzie on musiał do 30 czerwca 2021 r. złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Poza tym, do dnia dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w brzmieniu nadanym nowelizacją, jednak nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2021 r., za pośredniczący podmiot węglowy albo pośredniczący podmiot gazowy uznaje się podmiot, który przed dniem wejścia w życie niniejszej nowelizacji złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego powiadomienie na podstawie art. 16 ust. 3a ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, i otrzymał potwierdzenie jego przyjęcia przed tym dniem.

Link do procesu rejestracji: https://www-2.puesc.gov.pl/uslugi/crpa-uzyskaj-wpis-do-centralnego-rejestru-podmiotow-akcyzowych

Ewa Stolarczyk, ABAK S.A.