Od 1 stycznia 2023 r. odpisy amortyzacyjne od nieruchomości mieszkalnych nie są kosztem uzyskania przychodów
W 2023 r. nieruchomości o charakterze mieszkalnym wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej nie będą podlegały amortyzacji podatkowej (odpisy amortyzacyjne nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów) w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych.
Niekorzystna zmiana dotyczy wszystkich nieruchomości mieszkalnych, w tym również nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. albo 1 stycznia 2023 r.
Podatnicy nie będą zatem amortyzować nieruchomości mieszkalnych dla celów podatkowych, a koszt nabycia rozpoznają dopiero w przypadku ich sprzedaży (tak jak w przypadku gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów).
Brak możliwości zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych dotyczy zarówno nieruchomości mieszkalnych, w których podatnicy posiadają siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, jak również takich, które są przedmiotem wynajmu długoterminowego i krótkoterminowego.
Likwidacja możliwości amortyzacji dotyczy:
- budynków mieszkalnych,
- lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej – wykorzystywanych
w prowadzonej działalności gospodarczej.
Ponadto u podatników podatku dochodowego od osób fizycznych:
- budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, grunty lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, którego wartość początkową ustala się zgodnie z art. 22g ust. 10 ustawy PIT
nie podlegają objęciu ewidencją środków trwałych oraz wartości niematerialnych
i prawnych.
Wynika to ze szczególnego sposobu opodatkowania sprzedaży nieruchomości mieszkalnych przez osoby fizyczne, która jest opodatkowana zawsze jako odrębne źródło przychodów 19% podatkiem dochodowym (zeznanie PIT-39), jeżeli następuje przed upływem 5 lat, a po upływie 5 lat pozostaje poza zakresem ustawy PIT.
W 2022 r. amortyzacja nieruchomości mieszkalnych jest nadal możliwa na podstawie przepisu przejściowego – art. 74 ust.2 nowelizacji pod warunkiem nabycia lub wytworzenia nieruchomości przed 1 stycznia 2022 r.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r.
Ewa Stolarczyk, ABAK S.A.