Korzystna zmiana stanowiska MF w sprawie uwzględniania straty podatkowej do celów daniny solidarnościowej

Ministerstwo Finansów przychyla się do stanowiska dotyczącego możliwości uwzględniania strat z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczania daniny solidarnościowej. Resort finansów zajął w tej sprawie stanowisko w odpowiedzi z 27 lipca 2023 r. na interpelację poselską nr 42274. Ministerstwo wskazało, że podziela stanowisko wyrażane w orzecznictwie sądowo-administracyjnym w zakresie możliwości uwzględniania straty z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Resort zapowiada też odpowiednie doprecyzowanie tych kwestii w objaśnieniach podatkowych z 28 sierpnia 2019 r. ws. stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych aby wyeliminować pojawiające się wątpliwości interpretacyjne. Objaśnienia mają zostać uzupełnione o kwestie dotyczące możliwości uwzględniania strat z lat ubiegłych przy obliczeniu podstawy daniny.

Co to jest danina solidarnościowa?

Danina solidarnościowa dotycząca dochodów osób fizycznych została wprowadzona do polskiego systemu podatkowego 1 stycznia 2019 r. i stanowi dodatkowe obciążenie podatkowe. Danina wynosi 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł sumy dochodów uwzględnianych przy jej obliczaniu i pomniejszonych o przysługujące odliczenia. Została wprowadzona jako przedłożenie rządowe ustawą z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, której obecny tytuł to ustawa o Funduszu Solidarnościowym . Na podstawie art. 30h ust. 2 ustawy PIT2 , przy obliczaniu daniny solidarnościowej są uwzględniane łączne dochody podatnika będącego osobą fizyczną, opodatkowane skalą podatkową, podatkiem liniowym oraz podatkiem od dochodów kapitałowych.

Niekorzystne stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej

Zgodnie z art. 30h ust. 2 ustawy o PIT podstawę obliczenia daniny stanowi nadwyżka ponad 1 mln zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych we wskazanych przepisach, po ich pomniejszeniu o odliczone:

  • składki na ubezpieczenia społeczne,
  • część składki zdrowotnej u podatników liniowych (w 2023 r. nie więcej niż 10 200 zł),
  • kwoty, o których mowa w art. 30f ust. 5 ustawy o PIT, odliczane od podstawy obliczenia podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej.

Problem wynika z tego, że w art. 30h ust. 2 ustawy o PIT nie ma słowa o odliczaniu podatkowej straty z lat ubiegłych. Dla organów podatkowych to koronny argument. Twierdzą, że skoro strata z lat ubiegłych nie została wymieniona w tym przepisie, to nie ma możliwości jej odliczenia.

Odpowiedź MF na interpelację poselską

Od dłuższego czasu powstało szereg wątpliwości, które rozbieżnie rozstrzygane są w orzecznictwie sądów administracyjnych. W szczególności dotyczy to możliwości uwzględnienia w podstawie obliczenia daniny solidarnościowej strat z lat ubiegłych. Sądy odmawiając możliwości odliczenia straty przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej argumentują, że strata z lat ubiegłych nie została wymieniona w art. 30h ust. 2 ustawy PIT i przepis ten nie zawiera również odesłania do art. 9 tej ustawy.

W interpelacji poselskiej nr 42274 przywołano zarówno interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 listopada 2022 r., zgodnie z którą przy obliczaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej nie uwzględnia się strat z lat ubiegłych, gdyż nie zostały one wymienione w art. 30h ust. 2 ustawy o PIT (nr 0115-KDIT3.4011.691.2022.1.JG), jak również orzecznictwo sądów administracyjnych, w którym przyjmuje się, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę obliczenia daniny solidarnościowej uwzględnia się również straty z lat poprzednich. W ocenie sądów administracyjnych, gdyby intencją racjonalnego ustawodawcy było uniemożliwienie odliczenia straty z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej, to taka regulacja zostałaby wprost wskazana w przepisach ustawy PIT.

Minister Finansów podkreślił, że podziela stanowisko wyrażane w orzecznictwie sądowo-administracyjnym w zakresie możliwości uwzględniania straty z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Zapewnił, że resort finansów podziela wykładnię Naczelnego Sądu Administracyjnego zaprezentowaną w wyrokach: z 19 lipca 2022 r. (sygn. akt II FSK 452/22), wyrok NSA z 7 grudnia 2022 r. (II FSK 1172/22).

Zapowiedział również, że w celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych objaśnienia podatkowe z 28 sierpnia 2019 r., dotyczące stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie PIT, mają zostać uzupełnione o kwestię możliwości uwzględnienia strat z lat ubiegłych przy obliczeniu podstawy daniny solidarnościowej. Jednocześnie przywołana w interpelacji interpretacja indywidualna zostanie zweryfikowana w trybie art. 14e Ordynacji podatkowej.

Ewa Stolarczyk, ABAK S.A.

EBI 9/2023 Skonsolidowany i jednostkowy raport za II kwartał 2023 roku

2023-08-11 13:43

Zarząd ABAK S.A. w załączeniu przekazuje skonsolidowany i jednostkowy raport za II kwartał 2023 roku.

Postawa prawna: §5 ust. 1 pkt 1) Załącznika Nr 3 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu „Informacje Bieżące i Okresowe przekazywane w Alternatywnym Systemie Obrotu na rynku NewConnect”.

Paweł Puterko, Prezes Zarządu

Zmiany w PCC w zakresie transakcji dotyczących nieruchomości mieszkalnych

1. Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu na rynku wtórnym od 31 sierpnia 2023 r.

31 lipca 2023 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 1463  opublikowana została ustawa z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw, która znosi obowiązek opłacania podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości mieszkalnej z rynku wtórnego.

Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu na rynku wtórnym wchodzi w życie już po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw czyli 31 sierpnia 2023 r.

Zgodnie z nowymi przepisami zwolnieniem z podatku PCC objęta jest sprzedaż której przedmiotem jest:

  • prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,

jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Nowe prawo dodaje zatem jeden wyjątek dla osób, które co prawda mają już udział w nieruchomości, ale nie większy niż 50% i do tego musi być on nabyty w drodze dziedziczenia. Jeśli te wymagania są spełnione to można również skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu.

W praktyce oznacza to, że kupujący pierwsze mieszkanie lub dom od 31 sierpnia 2023 r. będą mogli zaoszczędzić kwotę wynoszącą 2% jego wartości. Brak podatku PCC oznacza ograniczenie kosztów transakcyjnych związanych z zakupem mieszkania o około 1/4. Nadal w związku z taką transakcją należy zapłacić notariuszowi, pośrednikowi oraz wnieść opłaty sądowe lub te związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje w momencie przeniesienia praw do danego lokalu, czyli kiedy nowy właściciel podpisze umowę w formie aktu notarialnego. Warto zatem zaczekać, o ile to możliwe, na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego właśnie do 31 sierpnia 2023 r.

2. Wyższa stawka podatku od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu szóstego
i kolejnych mieszkań

Nowelizacja z 26 maja 2023 r. wprowadza także inną zmianę podatkową, a mianowicie obowiązek zapłaty podwójnego podatku, tj. zarówno VAT, jak i 6-proc. PCC przy zakupie więcej niż pięciu mieszkań na jednej nieruchomości gruntowej (tj. począwszy od szóstego lokalu). Ta zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Do ustawy o podatku PCC dodany został art. 7a, zgodnie z którym w przypadku, gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu, wynosi 6 proc.

W rezultacie w przypadku transakcji nabycia szóstego lub kolejnego lokalu mieszkalnego, wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego zostanie podwyższony z 2% do 6%.

Ewa Stolarczyk, ABAK S.A.