Rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) do 30 czerwca 2021 r.

Od 1 lutego do 30 czerwca 2021 r. wszystkie podmioty płacące podatek akcyzowy, na mocy ustawy z 10 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, zobowiązane są do rejestracji w nowym Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych, który ma zastąpić dotychczasowo działające rejestry prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych. Celem utworzenia Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych, prowadzonego przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, jest zwiększenie bezpieczeństwa w obrocie wyrobami akcyzowymi oraz odciążenie urzędów skarbowych.

Ministerstwo Finansów całkowicie zrezygnowało z rejestracji papierowej, dlatego wszystkie podmioty objęte obowiązkiem rejestracji muszą zrobić to przez PUESC (Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Do rejestracji konieczne jest założenie konta na portalu, uzyskanie indywidualnego numeru ID SISC oraz posiadanie jednego z podpisów elektronicznych do poświadczenia rejestracji (kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany, podpis osobisty, podpis weryfikowany za pomocą certyfikatu celnego albo innym podpisem dopuszczonym przez ministra finansów).

Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA dotyczy:

1. Podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zamierzających:

a) wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą – przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności,

b) wykonywać czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie – przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem tych wyrobów,

c) wykonywać czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie – przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem tych wyrobów,

d) dokonywać nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu etylowego całkowicie skażonego środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej lub dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym skażenie następuje, na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22.11.1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego – przed dniem dokonania pierwszego nabycia wewnątrzwspólnotowego tego alkoholu;

2. Podmiotów zużywających nieprowadzących działalności gospodarczej, niebędących osobą fizyczną, zamierzających zużywać wyroby akcyzowe, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1-3 AkcyzaU – przed dniem pierwszego nabycia tych wyrobów;

Obowiązek obejmuje również te podmioty, które dotychczas nie były zobowiązane do rejestracji dla potrzeb podatku akcyzowego. Mowa tu o podmiotach nieprowadzących działalności gospodarczej, które zużywają wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliwo lotnicze, paliwo żeglugowe, gaz LPG) tj. m. in. jednostki pożytku publicznego, jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne wojska, Straż Graniczną oraz Policję.

3. Podmiotu, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych spełniające warunki niszczenia wyrobów na podstawie przepisów odrębnych, do którego są wysyłane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, w przypadku, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 1a AkcyzaU – przed dniem wykonania pierwszej czynności w ramach niszczenia wyrobów akcyzowych;

4. Podmiotu, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako:

a) pośredniczący podmiot węglowy,

b) pośredniczący podmiot gazowy

– przed dniem rozpoczęcia tej działalności;

Zmiana będzie miała znaczenie również dla podmiotów zamierzających prowadzić działalność jako pośredniczący podmiot węglowy lub pośredniczący podmiot gazowy. Począwszy od 1 lutego 2021 r. podmioty te również zostały objęte obowiązkiem złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych.

5. Podmiotu, który został wyznaczony jako podmiot reprezentujący, o którym mowa w:

a) art. 13 ust. 5 AkcyzaU – przed dniem dokonania pierwszego nabycia wewnątrzwspólnotowego przez odpowiednio nabywcę końcowego lub finalnego nabywcę gazowego,

b) art. 13 ust. 5a AkcyzaU – przed dniem rozpoczęcia działalności jako podmiot reprezentujący.

Zgłoszenia rejestracyjnego może również fakultatywnie dokonać osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zużywająca wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

Liczba podmiotów zobowiązanych do rejestracji znacznie wzrośnie, a co za tym idzie również liczba zgłoszeń rejestracyjnych rozpatrywanych przez organ odpowiedzialny za dokonanie rejestracji tj. Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Powyższe może skutkować wydłużeniem terminu rozpatrywania zgłoszeń, a co za tym idzie samego procesu rejestracji. Mając na uwadze powyższe, istotnym jest, by podmioty zobowiązane do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego lub jego aktualizacji podjęły działania mające na celu jak najszybsze dostosowanie się do znowelizowanych przepisów.

Obowiązek rejestracji do CRPA nie dotyczy:

1. Osób fizycznych,

2. Podmiotów olejowych (zużywających podmiotów olejowych i pośredniczących podmiotów olejowych),

3. Pośredniczących podmiotów tytoniowych.

Okres przejściowy

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym, co istotne, zawierają przepisy przejściowe, które przewidują różne regulacje w zależności od tego, czy podmiot prowadził już działalność zarejestrowaną w zakresie akcyzy, czy dopiero zamierza dokonać rejestracji.

Do zgłoszeń rejestracyjnych złożonych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, czyli przed 1 lutego 2021 r., w przypadku których przed tym dniem nie zostało wydane potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, stosuje się przepisy ustawy o podatku o akcyzie w brzmieniu dotychczasowym.

Podmiot, który przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, czyli przed 1 lutego 2021 r., złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w brzmieniu dotychczasowym, i otrzymał potwierdzenie jego przyjęcia, zostaje zarejestrowany w CRPA z chwilą uzupełnienia zgłoszenia rejestracyjnego o dane dotyczące właściwego dla tego podmiotu organu podatkowego (chodzi o wskazanie właściwego dla tego podmiotu naczelnika urzędu skarbowego w zakresie akcyzy) w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, pod warunkiem dokonania tego uzupełnienia do dnia 30 czerwca .2021 r.

W przypadku podmiotu, który nie podlegał dotychczas obowiązkowi rejestracji, a który od 1 lutego 2021 r. został objęty tym obowiązkiem, będzie on musiał do 30 czerwca 2021 r. złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Poza tym, do dnia dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w brzmieniu nadanym nowelizacją, jednak nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2021 r., za pośredniczący podmiot węglowy albo pośredniczący podmiot gazowy uznaje się podmiot, który przed dniem wejścia w życie niniejszej nowelizacji złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego powiadomienie na podstawie art. 16 ust. 3a ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, i otrzymał potwierdzenie jego przyjęcia przed tym dniem.

Link do procesu rejestracji: https://www-2.puesc.gov.pl/uslugi/crpa-uzyskaj-wpis-do-centralnego-rejestru-podmiotow-akcyzowych

Ewa Stolarczyk, ABAK S.A.

Darowizny odliczane od dochodu przez podatników rozliczających się 19% podatkiem liniowym

Zgodnie z art. 26 pkt.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód stanowiący podstawę obliczenia podatku może zostać obniżony o kwoty darowizn przeznaczonych na określone cele.

Co do zasady, z odliczenia darowizn mogą korzystać podatnicy rozliczający swoje dochody w zeznaniach PIT-37, PIT- 36 i PIT 28, czyli płacący podatek dochodowy wg skali podatkowej albo podatek zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych. Tak jest w przypadku darowizn na cele pożytku publicznego, darowizn na cele kultu religijnego czy darowizn na cele krwiodawstwa. Wymienione powyżej darowizny nie podlegają odliczeniu od dochodów podatników opodatkowanych 19% podatkiem liniowym.

Jednak część darowizn może pomniejszać dochód podatnika który dokonał wyboru opodatkowania podatkiem liniowym. Są to:

1. Ulga na cele kształcenia zawodowego

Ulga na cele kształcenia zawodowego dotyczy przekazania szkołom materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, pod warunkiem, że są one kompletne, zdatne do użytku i nie są starsze niż 12 lat. Mogą z niej skorzystać WYŁĄCZNIE przedsiębiorcy opodatkowani zarówno na zasadach ogólnych, liniowo wg stawki 19% oraz ryczałtem ewidencjonowanym.

Darowiznę tę można przekazać publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, o których mowa w art. 4 pkt 28a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w więc np.:

  • pięcioletnim technikum,
  • trzyletnim branżowym szkołom I stopnia,
  • dwuletnim branżowym szkołom II stopnia,
  • szkołom policealnym dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku,
  • szkołom artystycznym.
  • publicznym placówkom i centrom, o których mowa w art. 2 pkt 4 tej ustawy, czyli, placówkom kształcenia ustawicznego oraz centrum kształcenia zawodowego, umożliwiającym uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 6% dochodu (przychodu u podatników płacących ryczałt). Jest to limit wspólny z pozostałymi darowiznami, takimi jak darowizny na cele krwiodawstwa, cele pożytku publicznego oraz kultu religijnego. Tytułem darowizny nie mogą być przekazane środki pieniężne, a wyłącznie składniki majątku trwałego. Darowiznę tę można odliczać w deklaracjach PIT-37, PIT-36, PIT-36L  oraz PIT-28.

2. Darowizny pieniężne i rzeczowe na walkę z COVID-19

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, także opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą odliczyć darowizny (gotówkowe lub rzeczowe) na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19 przekazane:

  • wskazanym podmiotom leczniczym udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, o ile zostały wpisane do wykazu. Wykazy te prowadzone są przez właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w porozumieniu z wojewodą, opublikowane zaś zostały m.in. w biuletynie informacji publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia, czy dziennikach urzędowych województw, z podziałem na województwa (wykazy placówek udzielających świadczeń w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu koronawirusa),
  • Agencji Rezerw Materiałowych,
  • Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych,
  • domom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom, schroniskom dla osób bezdomnych, w tym z usługom opiekuńczym, ośrodkom wsparcia, rodzinnym domom pomocy oraz domom pomocy społecznej, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
  • Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19.

3. Darowizny sprzętu komputerowego na rzecz organów prowadzących jednostki oświatowe

Odliczeniu podlegają komputery przenośne (laptopy lub tablety), które są kompletne, zdatne do użytku i wyprodukowane nie wcześniej niż 3 lata przed dniem ich przekazania podarowane na rzecz :

a) organów prowadzących placówki oświatowe (np. przedszkola, szkoły, uczelnie, placówki oświatowo – wychowawcze),

b) organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, lub operatorowi OSE, o którym mowa w ustawie z dnia 27 października 2017 r. o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (Dz. U. poz. 2184, z 2019 r. poz. 1815 oraz z 2020 r. poz. 695), z przeznaczeniem na cele dalszego nieodpłatnego przekazania organom prowadzącym placówki oświatowe lub placówkom oświatowym.

Darowizny wymienione w pkt.2 i 3 przekazane:

a) do końca kwietnia 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości większej niż wartość darowizny – 200% wartości darowizny,

b) w maju 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości 150% wartości darowizny,

c) od 1 czerwca 2020 r. do 30 września 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości kwoty odpowiadającej wartości darowizny,

d) od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020r. podlegają odliczeniu w wysokości 200% wartości darowizny

e) od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. – 150 proc. wartości darowizny;

f) od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii – równowartość przekazanej darowizny.

Wysokość wydatków na darowizny ustala się na podstawie:

  1. dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej;
  2. dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny (np. pisemna umowa darowizny lub akt notarialny) wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny innej niż pieniężna.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru plus VAT – w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny.

W przypadku darowizn z pkt.2 i 3 nie ma limitu ograniczającego darowiznę do wysokości 6% dochodu podatnika. Są to darowizny limitowane wyłącznie wysokością osiągniętego dochodu.

Darowizny na zwalczanie COVID można odliczyć nie tylko w zeznaniu rocznym, ale już od podstawy obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, w miesiącu jej dokonania.

Odliczenie darowizn na zwalczanie COVID nie stanowi pomocy publicznej ani pomocy de minimis, nie wyczerpuje zatem ich limitów.

Ewa Stolarczyk, ABAK S.A.