ESPI 13/2020 Rozliczenie przeterminowanych należności od Grupy Kapitałowej Rank Progress S.A.

2020-12-30 17:26

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 MAR – informacje poufne

Zarząd ABAK S.A. (Emitent) informuje, że w dniu 29 grudnia 2020 r. doszło do realizacji wszystkich elementów porozumienia i aneksów do porozumienia zawartych przez Emitenta z Grupą Kapitałową Rank Progress S.A. (Grupa RNK), dotyczących rozliczenia przeterminowanych należności od Grupy RNK, o których Emitent informował w raportach ESPI 5/2019 z dnia 3 sierpnia 2019 r., ESPI 1/2020 z dnia 14 stycznia 2020 r. oraz ESPI 4/2020 z dnia 29 czerwca 2020 r.

Paweł Puterko, Prezes Zarządu

Korzystny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie warunków polskiej ulgi na złe długi w podatku VAT

7 grudnia 2020 r. został opublikowany wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w polskiej sprawie dotyczącej ulgi na złe długi w podatku od towarów i usług. Wyrok zapadł 15 października 2020 r. (w sprawie C-335/19), ale dopiero teraz został opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE (2020/C 423/10).

Zgodnie z art.89a ustawy o podatku od towarów i usług podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Orzeczenie TSUE ma istotne znaczenie dla wierzycieli, którzy nie dostali zapłaty od dłużnika i chcą skorzystać z możliwości obniżenia podatku należnego VAT od niezapłaconych faktur. Wynika z niego, że wyrejestrowanie, upadłość, restrukturyzacja dłużnika, a nawet jego likwidacja nie przeszkadzają w odzyskaniu VAT przez wierzyciela, który nie otrzymał zapłaty. W tym zakresie TSUE uznał polskie przepisy za niezgodne z dyrektywą VAT.

Polska ustawa w art.89a daje bowiem wierzycielowi możliwość skorzystania z ulgi na złe długi m.in. pod warunkiem, że na dzień poprzedzający złożenie przez niego korekty deklaracji dłużnik nie znajduje się w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego ani w trakcie likwidacji.

Trybunał orzekł również, o niezgodności z dyrektywą innych warunków zastosowania ulgi przez wierzyciela:

  • by w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej przez wierzyciela dłużnik był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, oraz
  • by wierzyciel w dniu poprzedzającym złożenie deklaracji był nadal zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Podatek od niezapłaconych należności mogą odzyskać po wyroku TSUE potencjalnie wszyscy podatnicy, którzy dotychczas nie mogli tego robić albo którym wprost tego odmówiono na podstawie polskiej ustawy o VAT. Wyrok stwarza także możliwość korekty deklaracji przez tych, którzy do tej pory nie wykazali ulgi na złe długi, a którym wciąż jeszcze to prawo przysługuje tzn. nie upłynęły dwa lata od końca roku w którym został wystawiona faktura.

Wyrok TSUE może być podstawą do korekty rozliczeń dla:

  • wierzycieli, będących czynnymi podatnikami VAT, których dłużnicy utracili status podatnika VAT czynnego, zostali zlikwidowani lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym lub upadłościowym, a nawet już nie istnieją,
  • byłych podatników – wierzycieli, którzy utracili status czynnego podatnika VAT, a nie skorzystali dotychczas z ulgi na złe długi wobec swoich dłużników (czynnych podatników VAT lub wykreślonych, a także takich, którzy ogłosili upadłość lub są w trakcie restrukturyzacji).

Działania, które należy podjąć, zależą od tego, czy wierzyciel występował już wcześniej (jeszcze przed wyrokiem TSUE) o ulgę na złe długi i na jakim etapie zakończyły się jego starania, czy tego w ogóle jeszcze nie robił.

Jeśli wierzyciel zastosował ulgę na złe długi, ale otrzymał negatywną decyzję organu, która się uprawomocniła lub uprawomocnił się wyrok sądu administracyjnego, w którym sąd przyznał rację skarbówce, to wierzyciel musi wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania

Na wznowienie postępowania podatkowego podatnik ma miesiąc od daty publikacji wyroku TSUE Termin upływa więc 7 stycznia 2021 r.

Na wznowienie postępowania sądowo-administracyjnego podatnik ma 3 miesiące od daty publikacji wyroku TSUE Termin upływa więc 8 marca 2021 r.

Jeżeli wierzyciel nie skorzystał dotychczas z ulgi na złe długi w stosunku do dłużników w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego ani w trakcie likwidacji powinien:

  • znaleźć niezapłacone faktury wystawione na rzecz podatników czynnych,
  • sprawdzić, czy należność nie została zbyta,
  • sprawdzić, czy upłynęło już 90 dni od terminu płatności,
  • sprawdzić, czy nie upłynęły dwa lata od końca roku, w którym faktury zostały wystawione,
  • dokonać korekty w odpowiedniej deklaracji podatku VAT w okresie, w którym upłynął 90. dzień od upływu terminu płatności.

Niezbędne jest także sprawdzenie, czy złożenie korekty nie spowoduje powstania nadpłaty podatku, a więc również konieczności złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty i jej zwrot. Ci, który złożą taki wniosek w ciągu 30 dni od dnia publikacji wyroku TSUE (a więc w terminie do 6 stycznia 2021 r.) dostaną pełne oprocentowanie, tj. od dnia zapłaty podatku do dnia, w którym zostanie on im zwrócony.

Jeżeli natomiast wniosek zostanie złożony później, wówczas oprocentowanie zostanie naliczone jedynie do 30. dnia od daty publikacji wyroku.

Ewa Stolarczyk, Abak S.A.

Kasy on-line obowiązkowe od 1 stycznia 2021 r. dla gastronomii i usług krótkotrwałego zakwaterowania. Wirtualne kasy online.

Według aktualnego harmonogramu, termin 1 stycznia 2021 r. w zakresie obowiązkowej wymiany kas rejestrujących na kasy online dotyczy trzech branż: obiektów noclegowych, gastronomii oraz składów opału.

Od 1 stycznia 2021 r. kasy online muszą mieć podatnicy wykonujący poniższe czynności:

  1. świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo (m. in. restauracje, kawiarnie, bary, stołówki, sklepy z punktami gastronomicznymi, sklepiki szkolne świadczące usługi związane z wyżywieniem), a także w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania (m. in. hotele, pensjonaty, apartamenty i inne obiekty świadczące usługi noclegowe)
  2. dokonujący dostaw węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Ewidencja sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kas rejestrujących, w odniesieniu do niektórych grup podatników lub rodzajów czynności może być prowadzona przy użyciu kas rejestrujących mających postać oprogramowania, zwanych wirtualnymi kasami online.

Wirtualne kasy online

Wirtualne kasy fiskalne online mają być alternatywą dla kas fiskalnych używanych dotychczas przez podatników – kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii czy stacjonarnych kas online.

Podobnie jak „zwykłe”, stosowane już wcześniej kasy online, kasy te mają funkcję przesyłania danych do systemu teleinformatycznego obsługiwanego przez szefa KAS za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. Dzięki temu umożliwiony jest ciągły, automatyczny i bezpośredni transfer danych z kas fiskalnych dotyczących zdarzeń podatkowych, które miały miejsce podczas ich użytkowania, do KAS. Zebrane dane będą wykorzystywane do celów analizy i kontroli.

Jakich podatników i usług dotyczą wirtualne kasy online?

W pierwszym etapie wdrażania wirtualnych kas online są one przeznaczone dla określonych grup podatników, którzy mogą opcjonalnie korzystać z wirtualnych kas fiskalnych w celu ułatwienia i poprawy warunków prowadzenia działalności. Są to branże transportowa, hotelarska i usług krótkotrwałego zakwaterowania, gastronomiczna oraz sprzedaży węgla i podobnych paliw stałych.

Nie każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych może być ewidencjonowana za pomocą kasy wirtualnej. W celu uregulowania tego zakresu ustawodawca wprowadził obowiązujące od 1 czerwca 2020 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. z 2020 r. poz. 965).

Stosownie do § 1 ww. rozporządzenia, kasy rejestrujące mające postać oprogramowania mogą być używane przez podatników w odniesieniu do następujących czynności (26 pozycji):

  1. usług przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego, o którym mowa w art. 18 ust. 4b pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140 oraz z 2020 r. poz. 875);
  2. usług wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.12.0);
  3. usług związanych z przeprowadzkami, świadczonych na rzecz gospodarstw domowych (PKWiU 49.42.11.0);
  4. usług transportu drogowego pasażerskiego pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0);
  5. usług transportu drogowego pasażerskiego, rozkładowego, międzymiastowego, ogólnodostępnego (PKWiU 49.39.11.0);
  6. usług transportu drogowego pasażerskiego, rozkładowego, miejskiego i podmiejskiego (PKWiU 49.31.21.0);
  7. usług transportu kolejowego pasażerskiego, miejskiego i podmiejskiego (PKWiU 49.31.10.0);
  8. usług transportu kolejowego pasażerskiego międzymiastowego (PKWiU 49.10);
  9. usług transportu pasażerskiego, kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi (PKWiU 49.39.20.0);
  10. usług transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego, promowego (PKWiU 50.10.11.0);
  11. usług transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego wycieczkowcami (PKWiU 50.10.12.0);
  12. usług transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego, promowego (PKWiU 50.30.11.0);
  13. usług transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego wycieczkowcami (PKWiU 50.30.12.0);
  14. usług transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego łodziami wycieczkowymi (PKWiU 50.30.13.0);
  15. usług pozostałego transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego (PKWiU 50.30.19.0);
  16. usług transportu lotniczego regularnego krajowego pasażerskiego (PKWiU 51.10.11.0);
  17. usług transportu lotniczego nieregularnego krajowego pasażerskiego, z wyłączeniem w celach widokowych (PKWiU 51.10.12.0);
  18. usług hotelarskich i podobnych usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU 55.10);
  19. usług obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU 55.20);
  20. usług świadczonych przez pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe (PKWiU 55.30);
  21. pozostałych usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU 55.90);
  22. usług restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych (PKWiU 56.10);
  23. usług przygotowywania i dostarczania żywności (catering) dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 56.21);
  24. pozostałych usług gastronomicznych (PKWiU 56.29);
  25. usług przygotowywania i podawania napojów (PKWiU 56.30);
  26. sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Skoro ustawodawca w rozporządzeniu ściśle określił czynności, tj. wskazał konkretne usługi i dostawy określonych towarów, w odniesieniu do których podatnik ma możliwość używania kas rejestrujących mających postać oprogramowania, oznacza to że ewidencja może dotyczyć wyłącznie tych wymienionych czynności, a nie całej realizowanej przez podatnika sprzedaży, w tym czynności niewymienionych w rozporządzeniu.

Wprowadzenie kas rejestrujących mających postać oprogramowania dla wskazanych w rozporządzeniu grup podatników ma charakter fakultatywny, co oznacza, że podatnik może z takiego rozwiązania skorzystać lub nie.

Potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar

Wirtualna kasa online powinna posiadać potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar, że spełnia ona warunki określone w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT. Potwierdzenie to wydawane jest na wniosek producenta, który powinien zawierać m.in. oświadczenie producenta o tym, że każda kasa wprowadzana do obrotu będzie identyczna funkcjonalnie i programowo z kasą wzorcową poddaną badaniom, która otrzymała potwierdzenie, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy o VAT, oraz spełnia funkcje, o których mowa w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT, i wymagania techniczne dla kas.

Ewa Stolarczyk, Abak S.A.