Informacja dla Klientów w związku z sytuacją epidemiczną

Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że dzięki stosowanej przez nas nowoczesnej technologii i wdrożonej w Grupie ABAK organizacji pracy, prowadzimy na bieżąco w sposób niezakłócony pełny zakres usług dla naszych Klientów. Ponadto na bieżąco śledzimy wszelkie zmiany przepisów dotyczących przedsiębiorców, a po ich uchwaleniu wdrażamy je w życie i komunikujemy naszym Klientom.

Niemniej, w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo, zwracamy się z prośbą o ograniczenie wizyt w naszych oddziałach. Uprzedzamy również, że niektóre oddziały mogą pracować w oparciu o dyżury części pracowników, natomiast pełny skład osobowy naszej firmy pozostaje do Państwa dyspozycji z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, w tym: elektronicznej wymiany danych, systemów do przekazywania dokumentów elektronicznych, wideokonferencji, a także komunikacji telefonicznej oraz mailowej. Zachęcamy do tych form kontaktu.

W przypadku pytań, prosimy o kontakt:

+48 89 524 15 30

+48 697 476 970

sekretariat@abak.com.pl

Obowiązkowa dematerializacja akcji w 2020 r.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu spółek handlowych, wszystkie akcje spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych muszą zostać zdematerializowane do końca 2020 r.* Do 30 czerwca br.* spółki mają czas na wybór podmiotu, który zajmie się przeprowadzeniem procesu dematerializacji i zawarcie z nim umowy.

Dematerializacja akcji jest zmianą formy akcji z dokumentu na zapis w systemie informatycznym. Zgodnie z nowelizacją ksh, wszystkie spółki akcyjne i komandytowo akcyjne muszą obowiązkowo przeprowadzić taki proces w 2020 r. Obowiązek dotyczy zarówno spółek publicznych, jak i niepublicznych. Dematerializacji podlegają wszystkie rodzaje akcji danej spółki.

Akcje spółki niepublicznej należy rejestrować rejestrze akcjonariuszy (który od 1 stycznia 2021 r.* będzie spełniał funkcję księgi akcyjnej i będzie jawny dla spółki i każdego akcjonariusza) we współpracy z domem maklerskim, albo w Krajowym Depozycje Papierów Wartościowych (KDPW). Akcje spółek publicznych powinny być rejestrowane w KDPW.

Istotną zmianą wprowadzoną przez nowelizację od 1 stycznia 2020 r. jest także obowiązek posiadania przez spółki akcyjne i komandytowo akcyjne strony internetowej, której adres podlega obligatoryjnemu ujawnieniu w KRS.

Poniżej przedstawiamy procedury i kluczowe terminy związane z obowiązkową dematerializacją.

Pięciokrotne wezwanie akcjonariuszy

Spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne, których nie wszystkie akcje zostały zdematerializowane, mają obowiązek pięciokrotnego wezwania akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji w spółce. Pierwsze wezwanie musi zostać ogłoszone do 30 czerwca 2020 r.*, przy czym poszczególne wezwania nie będą mogły być dokonywane w odstępie czasu dłuższym niż miesiąc ani krótszym niż 2 tygodnie.

Wezwania następują w sposób właściwy dla zwoływania Walnych Zgromadzeń. Jednocześnie spółka ma obowiązek udostępnienia informacji o wezwaniu na swojej stronie internetowej, z miejscu przeznaczonym na komunikację z akcjonariuszami, przez co najmniej 3 lata od pierwszego wezwania. Złożenie dokumentów akcji w spółce odbywa się za pisemnym pokwitowaniem wydanym akcjonariuszowi.

Wybór i zawarcie umowy z podmiotem przeprowadzającym dematerializację

  • Spółki niepubliczne

W przypadku spółek niepublicznych, przed pierwszym wezwaniem akcjonariuszy Walne Zgromadzenie musi zdecydować w formie uchwały, czy akcje podlegające dematerializacji będą objęte rejestrem akcjonariuszy (jednocześnie Walne Zgromadzenie wybiera podmiot uprawniony – dom maklerski) czy zarejestrowane w Krajowym Depozycje Papierów Wartościowych (KDPW).

Zawarcie umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy z domem maklerskim lub o rejestrację akcji z KDPW powinno nastąpić do 30 czerwca 2020 r.*, czyli jak zaznaczyliśmy wcześniej – jeszcze przed pierwszym wezwaniem.

  • Spółki publiczne

Spółki publiczne nie są objęte obowiązkiem zwoływania Walnych Zgromadzeń w celu podjęcia uchwały o wyborze systemu rejestracji akcji oraz podmiotu prowadzącego taki system. Spółki te mają obowiązek rejestracji wszystkich akcji w KDPW.

Przepisy nie określają terminu zawarcia umowy z Krajowym Depozytem, jednak KDPW wskazuje na 30 października 2020 r., jako bezpieczny termin umożliwiający zarejestrowanie akcji danej spółki do końca 2020 r.* W KDPW będą mogły zostać zarejestrowane wyłącznie te akcje wydane uprzednio w formie dokumentów, które zostaną złożone w spółce w odpowiedzi na wezwania.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że akcje tej samej spółki nie mogą być zarejestrowane jednocześnie w KDPW i rejestrze akcjonariuszy – muszą zostać zarejestrowane w tym samym systemie rejestracji (tzw. jednolity reżim rejestrowy).

Wszystkie spółki planujące zawarcie umowy o rejestrację z KDPW, zachęcamy do zapoznania się z Przewodnikiem KDPW dla emitentów akcji, podlegających przymusowej dematerializacji:

Uwaga! Treść wezwań akcjonariuszy, a także prawne aspekty związane z procesem dematerializacji w danej spółce, podmioty objęte obowiązkową dematerializacją powinny konsultować z działami prawnymi.

*Aktualizacja

W związku z podpisaniem „Tarczy Antykryzysowej 3.0” zmianie uległy terminy związane z obowiązkową dematerializacją:

  • pierwsze wezwanie do złożenia dokumentów akcji w spółce musi zostać ogłoszone do 30 września 2020 r. (wcześniej 30 czerwca 2020 r.), w związku z czym Walne Zgromadzenie ma więcej czasu na podjęcie uchwały w sprawie wyboru systemu rejestracji akcji i zawarcie umowy z podmiotem prowadzącym ten system.
  • moc obowiązująca dokumentów akcji wydanych przez spółkę wygasa 1 marca 2021 r. (wcześniej 1 stycznia 2021 r.).

Zawieszenie składek ZUS na 3 miesiące w związku z pandemią koronawirusa

Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z  pandemią koronawirusa mogą składać w ZUS uproszczone wnioski o odroczenie im terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne o trzy miesiące.(wniosek ZUS-EOP)

Bieżącą składkę za luty, płatną do 10 lub 15 marca, przedsiębiorcy mogą zapłacić dopiero w czerwcu (wtedy dwie składki naraz za luty i maj). I analogicznie składki za marzec, płatne w kwietniu, będą odroczone  do lipca (dwie składki za marzec i czerwiec), a za kwiecień do zapłaty w maju – do sierpnia. (dwie składki za maj i lipiec).

Odroczenie dotyczy również składek ZUS za luty, których termin płatności już upłynął. Jeśli jednak przedsiębiorca zapłacił już składkę za luty, to ze wspomnianego rozwiązania może skorzystać już tylko za dwa miesiące, czyli marzec i kwiecień.

Odroczenie może dotyczyć składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Przedsiębiorcy spłacający długi w układach ratalnych mogą też wnosić o ich zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności.

Każdy pracodawca i osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą za pośrednictwem maila, Platformy Usług Elektronicznych czy bezpośrednio w oddziale złożyć uproszczony wniosek o odroczenie składek za luty, marzec i kwiecień. Informacja o tym jak złożyć wniosek znajduje się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod tym adresem.

Nie zwalnia to jednak przedsiębiorców z obowiązku ich zapłaty w przyszłości. Zaległe składki za wspominane 3 miesiące, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić.  Odroczenie może dotyczyć składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także na Fundusz Emerytur Pomostowych.

ZUS maksymalnie upraszcza procedury udzielenia tej pomocy. Urzędnicy sami zgromadzą niezbędne dokumenty (także o pomocy publicznej udzielonej firmie) i wyślą przedsiębiorcy mail do podpisania. Jak zapewnia ZUS, wystarczy skan podpisanych dokumentów i składki będą odroczone o trzy miesiące. W razie potrzeby odroczenie może być przedłużone o kolejne miesiące. Wystarczy aneks do umowy. Oryginały dokumentów trzeba będzie dostarczyć do ZUS po zakończeniu okresu zagrożenia koronawirusem.

Ułatwienia dla firm wprowadzone przez ZUS:

  • odroczenie płatności składek – na wniosek płatnika będzie możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek,
  • zawieszenie i wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych o 3 miesiące, w których termin płatności rat bądź składek przypada na marzec-maj,
  • tryb uproszczony dla składek za okres luty–kwiecień 2020 r. – wprowadzony uproszczony wniosek: jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności. Wszystkie wnioski będą kwalifikowane jako wnioski o pomoc de minimis. Wniosek można złożyć na PUE, e-mailem lub do skrzynki w placówce ZUS. W odpowiedzi na wniosek ZUS odeśle do płatnika do podpisu umowę z ZUS oraz wydruk z SUDOP (informacja o wielkości otrzymanej pomocy w okresie ostatnich 3 lat),
  • wstrzymanie działań egzekucyjnych – na należności od lutego do kwietnia 2020 r. wobec aktywnych płatników, którzy do końca stycznia 2020 r. nie zalegali z opłacaniem składek.

Ewa Stolarczyk, Abak S.A.