Interpretacja ogólna Ministra Finansów dotycząca ulgi mieszkaniowej

W ramach ulgi mieszkaniowej do celów zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych można uwzględnić wydatki na spłatę kredytu dotyczącego sprzedawanej nieruchomości, w tym także w przypadku sprzedaży nieruchomości przed 1 stycznia 2022 r.

Minister Finansów 1 kwietnia 2022 r. wydał interpretację ogólną Nr DD2.8202.5.2020 w sprawie wydatków poniesionych na spłatę kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość lub prawo majątkowe jako wydatku stanowiącego realizację własnego celu mieszkaniowego, w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 8 kwietnia 2022 r. poz. 35, w której potwierdził, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2021 r. podatnicy w ramach ulgi mieszkaniowej mogli rozliczać wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość.

Od 1 stycznia 2022 r. z art.21 ust.30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że wydatki na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmują także wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością lub prawem majątkowym. Z uwagi na to, że przywołany przepis obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2022 r., podatnicy mieli wątpliwości, jak należało postępować w stanie prawnym obowiązującym do końca 2021 r. Z tego powodu Minister Finansów zdecydował się wydać interpretację ogólną, w której potwierdził, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2021 r. podatnicy w ramach ulgi mieszkaniowej mogli rozliczyć wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość.

UWAGA!

W związku z wydaniem przez MF omawianej interpretacji ogólnej podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2022 r. sprzedali nieruchomość i nie skorzystali z odliczenia w ramach ulgi mieszkaniowej wydatków na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie zbywanej nieruchomości przez co zapłacili z tego tytułu podatek, mogą złożyć korektę zeznań podatkowych PIT-39 i żądać zwrotu zapłaconego podatku. Prawo to przysługuje tylko podatnikom, których zobowiązanie się nie przedawniło i dotyczy zeznań podatkowych PIT-39 za lata 2017-2021.

Ewa Stolarczyk, ABAK S.A.